Basketball: First pre-selection as 2023 Games approach

The Mahoraise Basketball League released a roster of 65 players and 39 players this Wednesday. First pre-selection to prepare for the Malagasy games next summer.



The 2019 silver medalists in Mauritius are starting a new commando mission – the Malagasy Games next year. Of course, the goal should be a gold medal, this time in 2023. As for the women’s selection, we first of all want to achieve more than in 2019, when the girls were eliminated from the group stage.

4 basketball games in 2023

Mayotte will have teams in the classic 5v5 events as well as the 3v3 events we discovered at the Tokyo 2021 Olympics.

Therefore, it is necessary to find about twenty players and the same number of players to wear the Mayotte jersey in Madagascar. 16 people will be selected for the 5v5 tournament and 7 for the 3v3 tournament.

About sixty players were called up for this first gathering, among men we find in particular 9 who play in France, including future player Hora Roanne, Kadri Moendadze or Austin Rasolonyatovo, already there in 2019. We also find Mahorai that develop on Reunion, Samir Akilabi and Anli Said Suffu. 44 players playing in Mayotte were also pre-qualified.

All the players present in 2019 and the Mauritian silver medalists are in the pre-selection, with the exception of Insa Suffou, who has since retired.

For women, 38 players entered the pre-selection, including Celine Pfister and Caroline Plust, who competed with their teams Fuz’ellips in 2019 and Golden Force in 2021 to win the Mayotte title among others.

All these lovely people will meet on the last weekend of June for a reunion. Then there will be a list of 23 players selected for the Malagasy games.

List of 39 players shortlisted for the 2023 Island Games

  • Camille Tann – Toulouse (League B)
  • Faiza Djumoi – Strasbourg (League B)
  • Celine Pfister – Vasqueal (N3)
  • Miade Himidi – FC Lyon ASVEL (U18)
  • Maeve Oumouri – Chelle Basket (N3)
  • Nassirin Mavuna – Lille Basket (N3)
  • Nasra Ibrahim – BCM (N3)
  • Melina Nassur – BKM (N3)
  • Keisha Dahalani – BKM (N3)
  • Sony – Magic Basket (N3)
  • Anturia Madi Ali – Fusallips Cavani (N3)
  • Melanie Jebdy – Fusallips Cavani (N3)
  • Sania Tumani – Magic basket (N3)
  • Noemie Garnier – Chiconi Golden Power (N3)
  • Caroline Plust – Chiconi Golden Power (N3)
  • Emeline Erichot Fusallips Cavani (N3)
  • Nailya Madi – Chiconi Golden Power (N3)
  • Umunl-Anziz M’Lazindru
  • Tiffany Brand- Fusallips Cavani (N3)
  • Angelica Manruf Chiconi Golden Power (N3)
  • Salome Bayon – Chiconi Golden Power (N3)
  • Tasslima Manruf – Chiconi Golden Power (N3)
  • Nahuati Useni – Magic basket (N3)
  • Rafidati Midilaji – Wakaidi (N3)
  • Bibi Amdi – Barakani (R2)
  • Lucy Tronchet – Magic basket (N3
  • Chloe- Fusallips Cavani (N3)

List of 65 pre-selected players for the 2023 Island Games.

  • Chaddley Abdallah Omar – Amiens Sporting Club (N3)
  • Austin Rasolonyatovo – Fos-sur-Mer (Hope)
  • Kadri Moendadze – Chorale Roanne (Pro A)
  • Noah Salime – US Chartron (preliminary region)
  • Karim Abdou Razakou – Amiens Athletic Club (Pre National)
  • Tyson Hamidou – Lille (N2)
  • Bite Daka – Angers (U18 Elite)
  • Yakes Ulein – Montpellier (N3)
  • Basket Nayade Ahamadi Sapela (N2)
  • Samir Akilabi – BC Dionysien (Pre National)
  • Anly-Said Suffou – Basket Saint-Pierre (Pre National)
  • Abubakar Madi – BCM (N3)
  • Soihiboudine Boinariziki – Rapide Eclairs (N3)
  • Ali Cassimo – BCM (N3)
  • Hazkil Said – BCM (N3)
  • Jenad Bahmana – Rapide Eclairs (N3)
  • Nyasse Said Hussein – Eclairs Rapide (N3)
  • Doul-Kamal Said Hussain – Vulture (N3)
  • Omar Yussuf – Eclairs Rapide (N3)
  • Mijidani Abubakar – Vulture (N3)
  • Kadafi Ali – Blue Star Kaveni (N3)
  • Adrian Loddo- Caveney Blue Star (N3)
  • Anthony Alberede – Colorado Mzahara (N3)
  • Ahamadi Hamza – Vulture (N3)
  • Henri Salim – Vulture (N3)
  • El-Soydik Humadi – Vulture (N3)
  • Nassim Zubert – Vulture (N3)
  • Antoy-Lahi Soilikhi – Vulture (N3)
  • Fahad Ben Issufi – Vulture (N3)
  • Karim Kassim – BCM (N3)
  • Daniel Chamsidine – Blue Star Kaveni (N3)
  • Soyhiridin Boina – Fusallips Cavani (N3)
  • Janis Tumbow Dani – Fusallips Cavani (N3)
  • Julien Bonnet – Blue Star Kaveney (N3)
  • Kemal Kaambi – Eclairs Rapide (N3)
  • Muhamadi El Had Mawlida – BCM (N3)
  • Rifki Said – Vulture (N3)
  • Idriss Malide – BCM (N3)
  • Mohamed Kassim – Blue Star Kaveni (N3)
  • Lahadi Selemani – Blue Star Kaveni (N3)
  • Al-Khair Mikdache – Fusallips Cavani (N3)
  • Farid Antumani Soilihi – TCO (N3)
  • Amdul-Kassim Doimu – TCO (N3)
  • Khabab Abdallah – Fusallips Cavani (N3)
  • Elias Chaharuma – Colorado Mzahara (N3)
  • Badiru Khabibu – BC Cararano (R2)
  • El Asade Khabib Ben Madi – BC Cararano (R2)
  • Gaston Diediou – Vulture (N3)
  • Kaimu Malide – Waikaidi 2015 U18
  • Jamael Ahamada – Waikaidi 2015 U18
  • Isaac Abdallah – Waikaidi 2015 U18
  • Yankoubou Ali Halidi – Golden Force Chiconi (N3)
  • Daruechi Nafindra Ali – BC Iloni (R3)
  • Khales Ibrahim – Caveney Blue Star (N3)
  • Kamardin Khumadi – Koropa Fusion (N3)